2D Oyun Motorları Listesi [2018]

2016 04 18 3 Comments

2D oyun geliştirmek için piyasada onlarca oyun motoru mevcut. Bu yazıda bu oyun motorları hakkında yorumlarım ve birkaç bilgi yer alıyor. Artık ben de oyun yapmak istiyorum diyorsanız tek yapmanız gereken size çekici gelen bir tanesini seçmek ve hemen işe koyulmak. 🙂

İsterseniz hepsini tek tek deneyip, size en kolay ve kullanışlı olanı da seçebilirsiniz.

Not: 3 boyutlu oyun geliştirebildiğiniz her oyun motorunda zaten 2d oyun geliştirebilirsiniz.

Yazıda güncel olduğunu bildiğim oyun motorlarından bahsettim. Ayrıca yorumlarım kişiseldir.

1.Unity3D

Yapılabilen oyunlar: 2D, 3D
Kodlama dili: C#, Js
Platformlar: Windows, OS X, Xbox 360, Xbox One, Wii U, New 3DS, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Windows Phone, iOS, Android, BlackBerry 10, Tizen, Unity Web Player, Windows Store, WebGL, Oculus Rift, Gear VR, Android TV, Samsung Smart TV
Fiyat: Ücretsiz
Web sitesi: Unity3D

İlk ele almak istediğim oyun motoru Unity3D. Alanında öncü diyebileceğimiz bir oyun motorudur. Gittikçe büyüyen bir topluluğu bulunmaktadır ayrıca içerisindeki markette birçok modeli script, hazır oyunlar vs neredeyse herşey bulunmaktadır. Unity3D hakkında ders videosu, dökümanı bulmakta zorluk çekmezsiniz. Programın ücretli versiyonunda daha geniş özellikler mevcut fakat ücretsiz versiyonu hayalinizdeki oyunu yapmak için yeterli.

2.Construct 3

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: Javascript
Platformlar: Web (HTML5), Wii U, iOS, Android, Windows 8 & RT, Windows Phone 8, Windows Desktop, Mac Desktop, Linux Desktop, Blackberry 10, Firefox Marketplace, Tizen, Facebook, Chrome Web Store, Amazon Appstore
Fiyat: Ücretsiz*
Web sitesi: Construct 2

Construct 3 ile dilediğiniz tarzda 2D oyun yapabilirsiniz. Kendi içerisinde Event System ve Behaviour managerı vardır. Kod yazmadan da koşul durumlarını belirterek oyunun kontrolünü sağlatabilirsiniz. Şuanda en popüler oyun yapım programlarından birisidir. Geniş bir marketi vardır. Çoğu platforma oyunu export edebilirsiniz.

Ayrıca bazı dökümanlar ve dersler türkçedir.

*Oyunu iOs, Android e yayınlamak için programı lisanslamalısınız.

3.Stencyl

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: Action Script
Platformlar: iOS (iPhone/iPad), Android, Windows, Mac, Linux, Flash, HTML5 (experimental)
Fiyat: Ücretsiz*
Web sitesi: Stencyl

Stencyl kullanımı kolay bir programdır. Kod yazmadan istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Geniş bir behaviour manager ı mevcut. İsteyen hem kod yazar hem events managerı kullanır, isteyen de sadece kod yazar, Stencyl gayet kullanışlı ve stabil bir program. Mobil için oyun yayınlamak istiyorsanız ücret yıllık 199 dolar.

*Oyunu iOs, Android e yayınlamak için programı lisanslamalısınız. (Yıllık $200)

4.Defold

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: Lua
Platformlar: iOS, Android, HTML5, OS X, Windows, Linux
Fiyat: Ücretsiz
Web sitesi: Defold

Defold, yeni çıkan bir oyun motorudur. Arkasında Candy Crush’ın sahibi olan King şirketi var. Kodlama dili Lua’dır. Defold un içerisinde particle editör, sahne editörü gibi bir oyun yapılırken kullanılan tüm araçlar vardır. Bulut tabanlı bir programdır. Kullanımı gayet kolaydır.

Ayrıca ufak çapılı bir marketi de bulunmaktadır.

5.Buildbox

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: Yok
Platformlar: iOS, Android, Windows, Linux, Steam
Fiyat: 2675 dolar
Web sitesi: Budilbox

Buildbox oyun yaparken sizi hiç kod yazma zahmetinde bulundurmuyor. Tamamen kodsuz bir sistem. Oyun editorü ilk yayınlandığında 2600 dolardı fakat sonradan fiyat politikasını neredeyse 10 da 1 ine düşürdüler.

Google Playde çok sık gördüğünüz Ketchapp oyunlarının bazıları Buildbox’la yapılmıştır.

Bu programla sadece programın vaat ettiği özellikleri ve yaratıcılığınızı kullanarak oyunlar geliştirebilirsiniz. Çünkü hiç kod yazmıyorsunuz ve bir mantık/davranış motoru yok. Ama yine de son güncellemeler ile programa birçok özellik eklendi.

6.Corona Sdk

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: Lua
Platformlar: iOS (tvOS dahil), Android (Android TV dahil), Kindle, Windows Phone 8, Mac, Windows desktop
Fiyat: Ücretsiz
Web sitesi: Corona

Corona SDK, kendisiyle diğer oyun motorlarına nazaran 10 kat daha kısa bir sürede oyun yapabileceğinizi iddia ediyor. Kullandığı dil Lua. Bu oyun motoru ile uygulama da yapılabiliyor. Native API kullanacağım derseniz ücretli versiyona geçmeniz gerek. Kendine ait bir görsel editörü olmaması büyük eksiklik.

8.Godot Engine 3

Yapılabilen oyunlar: 2D, 3D
Kodlama dili: GDScript, C#
Platformlar: Tüm platformlar
Fiyat: Ücretsiz
Web sitesi: Godot Engine

Godot Engine boyutu ufak ama inanılmaz işlevlere sahip bir oyun motoru. Üstelik açık kaynaklı. Oyun motoru şuanlık 3 sürümünde. Hızlı, kullanışlı ve kendi içerisinde marketi de var. Ayrıca hakkında birçok ders videosu var, topluluğu çok aktif. Godot inanılmaz şeyler yapıyor ilerleyen senelerde Godot u en üstlerde görmemek imkansız.

9.Gideros Mobile

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: Lua
Platformlar: Tüm platformlar
Fiyat: Ücretsiz
Web sitesi: Gideros Mobile

2016 yılı Nisan ayı sürümüyle html5’e de export yapmayı mümkün kılan Gideros Mobile, 2 Türk girişimci tarafından kurulmuştur. Merkezi İstanbul’dur. Şuanda oldukça popüler olan bir oyun motorudur.

Gideros’ta herhangi bir görsel editör yok kod yazarak ilerliyorsunuz. Kodlama dili olarak Lua kullanılıyor. Açık kaynaklı tüm platformları deskteliyor.

10.Oxygine

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: C++
Platformlar: MacOSX, iOS, Android, Windows, Linux
Fiyat: Ücretsiz
Web sitesi: Oxygine

Oxygine saf c++ ile kodlayabileceğiniz 2D oyun motorudur. Çoğu oyun motorunun sunduğu ortak özelliklere sahip. Oxygine-editor adında bir de görsel sahne editörü var. Fakat pek kullanışlı durduğu söylenemez.

oxygene-ui

11.LÖVE 2D

Yapılabilen oyunlar: 2D
Kodlama dili: Lua
Platformlar: MacOSX, iOS, Android, Windows, Linux
Fiyat: Ücretsiz
Web sitesi: Löve 2d

Açık kaynak kodlu minimal bir oyun motorudur löve. Kodlama dili olarak lua kullanıyor. Topluluğu da çok aktif. Export olayları bana biraz uğraştırıcı göründü ama löve yine de şirin bir oyun motoru.

Phaser, Game Maker, Flixel, Moai, Unreal Engine, Cocos2d, Libgdx olmak üzere daha birçok oyun motoru vardır fakat hepsini yazmak istesek ohoo 🙂

Favorimi sorarsanız, şuana kadar bütün oyunlarımı Unity de yapmış biri olarak kesin bir kararla Godot Engine geçmiş bulunmaktayım. Geçiş sebebim ise Godot un Unity ye göre çok daha hızlı olması.

Bu yazıyla umarım faydam dokunur, iyi kodlamalar 🙂

3 responses to “2D Oyun Motorları Listesi [2018]”

  1. […] Düzenleme: Popüler oyun motorları listesi […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *